Trápia vás neustále problémy s angínou? Už dlhšiu dobu trpíte tvorbou mandľových kameňov? Najčastejším dôvodom odstraňovania mandlí v minulosti boli opakové ochorenia, najmä angíny. Dnes môže byť dôvodom aj operácia srdca, pred ktorou je potrebné odstrániť všetky miesta infekčného ložiska. Vyriešte svoje ťažkosti raz a navždy operáciou mandlí.

mediklinik-orl.jpg

Výhody vyberania mandlí v MediKlinik
V MediKlinik sa o vás postará špičkový tím lekárov, ktorý ku každému pacientovi pristupuje vždy ľudsky, a zároveň profesionálne. Pomôžeme vám v ťažkých chvíľach, v ktorých je čas dôležitý a nemali by ste ním zbytočne plytvať. Vašu hospitalizáciu zbytočne nepredlžíme a všetkými silami sa posnažíme o to, aby ste sa cítili príjemne.

Kedy a prečo sa robí zákrok?
Výber podnebných mandlí patrí medzi najstaršie operácie. Prvé zmienky o zákroku sa datujú až do čias starovekého Egypta. Ak krčné mandle prestanú správne fungovať a organizmus sa s tým nedokáže vysporiadať, je nutné pristúpiť k ich k odstráneniu. Príčinou straty funkcie mandlí bývajú zápaly podnebných mandlí alebo chronický zápal, ktorý sa šíri krvnou a lymfatickou cestou do celého tela. Samotná operácia prebieha v detskom či dospievajúcom veku, no v prípade potreby je možné ju vykonať v každom období života.

Čo sú to krčné mandle a aké su najčastejšie ochorenia krčných mandlí?
Krčné mandle sú dôležitým spojencom ľudského organizmu. Ich hlavnou úlohou je ochrana horných dýchacích ciest. Podnebné mandle sú radarom mikróbov, ktoré ničia. Na mandliach sa nachádzajú výbežky a záhyby, čím tu vzniká ideálne prostredie pre rozmnožovanie baktérií. Podnebné mandle sú ako vstupné dvierka do tela, vystavované náročným podmienkam. Do styku s baktériami či vírusmi totiž prichádzajú aké prvé. Následky nevhodných externých vplyvov sa prejavujú v podobe akútneho alebo chronického zápalu podnebných mandlí.

Aký je priebeh zákroku?
Pred operáciou je potrebné len bežné vyšetrenie, ktoré zahŕňa tvorbu krvného obrazu a zrážanlivosti krvi. Ak bude pacient pri zákroku pod narkózou, musí podstúpiť aj anestéziologické vyšetrenie. Operácia podnebných mandlí prebieha buď pomocou lokálneho znecitlivenia, alebo uspatím – teda celkovou narkózou. Na odstránenie mandlí z krku sa používa laser alebo plazmatický nôž, ktorý výrazne znižuje pooperačné krvácanie a stratu krvi. Samotný zákrok trvá v rozmedzí 20 – 40 minút, po operácii je pacient hospitalizovaný maximálne na 24 hodín pod dohľadom odborného personálu.

Rekonvalescencia
Celkové hojenie trvá 14 dní, počas ktorých je potrebné počítať s dvojtýždňovým vynechaním práce/školy. Pooperačné bolesti hrdla a nepríjemné pocity pri prehĺtaní sú individuálne. Pre všetkých pacientov máme k dispozícii kvalitné lieky na bolesť. Určite však počítajte s tým, že prvých 7 – 10 dní budete jesť len mäkkú, kašovitú stravu. Po jedle je kloktajte kamilkový alebo repíkový čaj. Majú hojivý efekt a pôsobia protizápalovo. Belavé fibrínové povlaky v hrdle sú v tomto prípade často zamieňané s hnisom. Báť sa ich však nemusíte. Od 5. dňa môžu často bolesti vystreľovať do uší, čo je bežná súčasť procesu hojenia. Po približne dvoch týždňoch liečby môžete vynechať tabletky na bolesť. Prehĺtať už budete môcť v plnom rozsahu každú stravu, čím nastáva aj čas návratu do práce/školy a podnebné mandle vám nespôsobia už žiadne problémy.

 

 

Ozvite sa nám