Objednajte sa na vyšetrenie testosterónu

Hormóny majú v ľudskom tele vplyv na celkové fungovanie organizmu. Testosterón - hlavný mužský pohlavný hormón je spájaný so sexuálnym životom. Má však oveľa viac funkcií a ovplyvňuje procesy v organizme, ktoré priamo vplývajú na kvalitu života. Je tak nevyhnutný pre optimálne zdravie muža. Testosterón je v tele muža prítomný už v prenatálnom období a jeho optimálna hladina prirodzene klesá s pribúdajúcim vekom. Hormonálne zmeny sú bežným javom u mužov v každom veku a môžu byť sprevádzané poklesom energie, nesústredenosťou, striedaním nálad, či depresiou. Sprievodnými javmi môžu byť aj nadmerné potenie, návaly tepla, problémy s močením, pokles libida a poruchy erekcie. Pokles testosterónu môže zapríčiniť aj užívanie niektorých steroidných liekov alebo podporných preparátov na budovanie svalovej hmoty.

Od hladiny testosterónu závisí pohoda, sexuálne a reprodukčné funkcie. Testosterón je zodpovedný za:
-metabolizmus tukov;
-prácu srdca, krvných ciev;
-udržiavanie hustoty kostného tkaniva;
-rast svalov;
-produkciu spermií;
-libido;
-udržiavanie normálneho fungovania prostaty.


unnamed-5.jpg

 


Prečítajte si viac testosteróne a vyšetrení.

Testosterón je najdôležitejší mužský pohlavný hormón. Zo spoločenského hľadiska je spájaný s dominanciou, libidom a agresivitou. V organizme ovplyvňuje najmä sexuálne funkcie, schopnosť reprodukcie, rast svalov, hustotu kostnej hmoty. Ďalej pôsobí na metabolizmus tukov a je zodpovedný za našu psychickú pohodu. U mužov vznikajú 2/3 testosterónu v semenníkoch a 1/3 potom v bunkách nadobličiek. Naopak u žien sú jeho hlavným zdrojom nadobličky, ďalej potom vaječníky.

Funkcia U mužov je vplyv testosterónu viditeľný predovšetkým v puberte, kedy dochádza k rastu semenníkov a penisu, pigmentácii a zostúpení semenníkov, po tele začína rásť ochlpenie, zväčšuje sa prostata a hrtan, dochádza k nárastu svalovej hmoty. V dospelosti testosterón s inými mužskými pohlavnými hormónmi udržuje mužský charakter ochlpenia, stimuluje vznik spermií a bráni rozvoju osteoporózy.

Funkcia U žien sa testosterón nachádza len v malom množstve (cca 10-20x menej ako u mužov). Rovnako ako u mužov sa začne testosterón v ženskom tele vo zvýšenej miere vytvárať spoločne s estrogénom už v puberte – čo sprevádza rozvoj sekundárnych znakov (zmena hlasu, pubické ochlpenie, rast pŕs a ďalšie). Hormón sa tiež podieľa na udržaní zdravej telesnej hmotnosti a podporuje činnosť vaječníkov.

Na zistenie hladiny testosterónu v tele slúži krvný test. Musí sa vykonávať ráno, pretože v priebehu dňa môže hladina testosterónu kolísať. S pribúdajúcim vekom hladina testosterónu klesá.Normálne hodnoty testosterónu umožňujú správne fungovanie ľudského tela. Nízka hladina testosterónu môže spôsobovať mnoho telesných zmien.

Hladina testosterónu je závislá od veku a pohlavia. Normálne rozmedzie hladiny testosterónu je u dospelých mužov 10 – 40 nmol/l a u žien 0,2 – 2,3 nmol/l. Vzhľadom na rozdielne analytické systémy sa však môžu namerané hodnoty, a tým aj rozmedzie hodnôt pre jednotlivé laboratóriá, mierne líšiť.

Hladinu testosterónu je možné ovplyvniť životným štýlom. Vyvážená strava bohatá na bielkoviny, zdravé tuky a určité vitamíny a minerály môže podporiť produkciu testosterónu. Zamerajte sa na potraviny ako sú morské ryby, vajcia, orechy a semená, avokádo, olivový olej a zelená zelenina.Fyzická aktivita, najmä silový tréning a intervalový tréning s vysokou intenzitou (HIIT), môže zvýšiť hladiny testosterónu a kvalitný spánok.


 

 

Ozvite sa nám